شاهين بوستانی
Shahin Bostani
مقالاتبی بی سی فارسیتلويزيون من و توتماسکميته مستقل مميزی حرفه ای مردمی
تلويزيون
نقد های تلویزیونی
انتقاد بر ساختار بی بی سی
شاهين در اغماء
نظر و پاسخ
اخبار سينمايی
January, 2011


مقالات
RSS
نمایش "باد و مه" در جشنواره فیلم فجر اخلاقی نیست
1/31/2011 4:00:44 AM
نمایش "باد و مه" بدون اجازه فيلمسازش در جشنواره فیلم فجر اخلاقی نیست
 


واقعأ  باور کردنی نیست . آیا گستاخی حد و مرز ندارد؟ جلوی این خودسری ها بايد گرفته شود. شايد هم اين يک تحريک علنی به يک جنگ تن به تن زير بازارچه ای است که می خواهند به سبک فيلم فارسی نشان دهند که قُلدر محله کيست.

شاهين بوستانی - لندن - 31 ژانويه 2011

 

 

حدود  يک هفته پيش، آقای محمد علی طالبی فيلمساز خوب و موفق  ایرانی ازمسئولين جشنواره فجردرخواست کرد فيلم  "باد و مه"  را از جشنواره خارج کنند. او در اين مورد گفته بود:"دوست داشتم با فیلم باد ومه، پیش از حضوردرهر فستیوال خارجی در جشنواره کشورم شرکت کنم، اما بدلیل برخورد گزینشی مسئولان جشنواره، تصمیم به خارج نمودن آن از کل جشنواره فجرگرفتم تا در کنار دوستان فیلمساز دیگرم گوشه ای بنشینم و نظاره گر این روزگار باشم."

اما امروز جشنواره فیلم فجر تصمیم گرفت بدون موافقت کارگردان فیلم باد ومه، آن را در بخش مسابقه به نمایش بگذارد. آقای طالبی با شرکت اجباری این فیلم کاملأ مخالفت کرد و آن را مغایربا اصول اخلاقی و حرفه ای دانست. کارگردان فیلم سینمایی "باد و مه" با اشاره به مخالفتش برای نمایش این فیلم درجشنواره فجر، اعلام کر د که قرار دادن این فیلم در بخش مسابقه غیراخلاقی است. به گزارش خبرنگارمهر، محمد علی طالبی که مایل به نمایش فیلمش در جشنواره فجر نبود، پس از مشاهده نام فیلم سینمایی "باد و مه" در فهرست فیلم‌های بخش مسابقه این جشنواره، در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن را در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است،  خواست تا فیلمش را از جشنواره خارج کنند.


در این نامه آمده است: "پس از چند روز رایزنی برخی مسئولان جشنواره فیلم فجر با اینجانب در مورد شرکت فیلم "باد و مه" در بخش مسابقه جشنواره، بالاخره امروز به شکلی یک طرفه تصمیم گرفتند که فیلم مرا بدون موافقت اینجانب در بخش مسابقه بگذارند. این در حالی است که من با حضور در همه بخش‌های جشنواره مخالف هستم و دلیل آن را برخورد غیرحرفه‌ای و گزینشی هیئت انتخاب با فیلم "باد و مه" و فیلم‌های برخی از همکارانم می‌دانم. حال که لیست هیئت داوران منتشر شده بنده با عزم بیشتر بر این خواسته قانونی پای می‌فشارم و به عنوان خالق معنوی اثر شرکت اجباری در هر رویداد فرهنگی را مغایر با اصول اخلاقی و حرفه‌ای سینمای ایران می‌دانم. لذا از مدیر جشنواره فیلم فجر می‌خواهم که فیلم اینجانب را از جشنواره خارج کند."


محمد علی طالبی در سال 1958 میلادی در تهران متولد شد و دررشته سینما در دانشگاه هنرتحصیل کرد. او بیش از 30 سال است که در زمینه نویسندگی و کارگردانی فیلم های کودکان و نوجوانان فعالیت دارد و فیلم های او تاکنون در جشنواره های جهانی برلین ، کن جونیور، شیکاگو، سان دنس، نیویورک، مونترال ، تورنتو، توکیو، سیدنی، یونان، آمستردام وسایر جشنواره ها به نمایش درآمده اند  .

 
فيلم های طالبی برنده جوايزه متعدی در جشنواره های معتبر شده اند؛ فیلم چکمه (
The Boots) موفق به کسب جایزه گلدن گیت از بیست و هفتمین دوره فستیوال سانفرانسیسکو شد، و فیلم تیک تاک (Tick Tack) جایزه دوازدهمین جشنواره کودکان و نوجوانان شیکاگو را به خود اختصاص داد.  سایر فیلم های طالبی از جمله کیسه برنج، بید و باد، و تو آزادی نیز موفق به دریافت جوایز متعدد بین المللی از جشنواره های کودکان و نوجوانان ایران ، اتریش، رَن فرانسه ، فرانکفورت، المپیای یونان، هندوستان، بانکوک، ماردل پلاتا آرژانتین، زلین چک و سایر جشنواره ها شده اند.  پنج فیلم از طالبی در جشنواره فیلم مونیخ در سال 2003 میلادی در برنامه بزرگداشت بیست و یکمین دوره برگزاری آن به نمایش در آمد .آثار طالبی نگاهی انسانی و عاطفی به زندگی کودکان و نوجوانان دارد و به نقد چالش های اجتماعی و تربیتی در این زمینه می پردازد. او از معدود فیلمسازان ایرانی است که بطور مستمر و با پشتکار به ساخت فیلم های کودکان و نوجوانان پرداخته است. فیلم "باد و مه"  برای بخش مسابقه "
Generationفستيوال بين المللی برلين امسال انتخاب شده است و در تاريخ 16 فوريه اولين نمايش آن را در برلين شاهد خواهیم بود!  برای اين فيلمساز خوب ایرانی آرزوی موفقیت داریم.

 
گزيده ای از فيلم های محمد علی طالبی:

شهر موش ها ( 1364)
مجموعه گل پامچال (1370)
چکمه (1371)
تیک تاک (1373)
کیسه برنج (1375)
بید و باد (1377)
تو آزادی (1379)
دیوار (1385)
باد و مه (1389)
علفزار(1389)11 items total 1  2  3  4  5  ...  11 
مقالاتبی بی سی فارسیتلويزيون من و توتماسکميته مستقل مميزی حرفه ای مردمی

百度推荐:海南红三维装饰工程网 www.hnwww.net

百度推荐:河间市海祺免充气轮胎厂 www.tongle99.com

百度推荐:龙视觉 www.lsjds.com

百度推荐:中山市小鸭家电有限公司 www.xiaoyaaircon.com

百度推荐:大连沙河口区盛旺管道疏通服务部 www.shengwangguandao.com